Zgrubienie, guzek na szyi – czym może być spowodowane?

niekonwencjonalne terapie

Written by:

Zdarza się, że podczas dotykania swojej szyi wyczujemy zgrubienie, które nas niepokoi. Grudka czasami samoczynnie znika i jest niegroźna. Jednak co w przypadku, gdy po upływie kilku dni nadal czujemy guzek na szyi? W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do lekarza specjalisty. Czym mogą być spowodowane zgrubienia w okolicy karku i jak je leczyć? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że zgrubienie jest objawem nowotworu?

zgrubienie na szyi

Zgrubienie na szyi – przyczyny i leczenie

Zarówno zgrubienie na karku po lewej, czy prawej stronie, jak i guzek na szyi u dziecka mogą mieć różne podłoża i występować losowo. Do najczęstszych przyczyn zalicza się choroby tarczycy, a także stany zapalne jamy ustnej. Jak odróżnić od siebie te dwa schorzenia?

Powiększone węzły chłonne

Na szyi znajduje się jedno z największych skupisk węzłów chłonnych, które powiększają się, gdy nasz organizm przechodzi infekcję. Jest to naturalna reakcja układu immunologicznego, która często świadczy o jego prawidłowym funkcjonowaniu. Do chorób, które wywołują powiększenie węzłów chłonnych należy angina, bakteryjne zapalenie gardła, nieleczona próchnica, czy odra. Co dziwne, tego typu zgrubienia mogą być spowodowane także chorobami pasożytniczymi, takimi jak wszawica.

Jak wyleczyć węzły chłonne?

Podczas wizyty u lekarza, ten powinien wykonać palpacyjne badanie węzłów chłonnych, podczas którego jest w stanie zdiagnozować ich powiększenie. Dodatkowo, specjalista przeprowadzi z nami wywiad i wykona szereg innych badań, które pomogą w rozpoznaniu schorzenia, powodującego opuchliznę. Po wizycie należy natychmiast zacząć zażywać farmaceutyki, przepisane przez lekarza. Po całkowitym wyleczeniu, powiększone węzły chłonne powinny automatycznie powrócić do prawidłowych rozmiarów.

zgrubienie na szyi po lewej stronie

Zgrubienie na szyi – winowajcą tarczyca

Ruchomy guzek na szyi może być powodem nieprawidłowej pracy tarczycy. Występuje bardzo często u osób, które zmagają się z niedoczynnością, lub nadczynnością tarczycy i może być dziedziczony. Zdarza się, że zgrubienie na szyi zarówno po prawej, jak i po lewej stronie jest przyczyną niedoboru jodu, który jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Zdarza się, że guzki tarczycy nie są groźne, natomiast w każdym przypadku wymagana jest konsultacja z endokrynologiem.

Objawy zgrubień tarczycy

Guzki mogą objawiać się w różny sposób, w zależności od przyczyn ich powstawania. W przypadku zgrubień, których źródłem są choroby tarczycy zauważymy, że te bardzo szybko się powiększają. Najczęściej dochodzi do problemów z przełykaniem i oddychaniem, oraz pojawienia się chrypki. Guzki tarczycy doprowadzają także do powiększenia węzłów chłonnych i uczucia bólu w ich okolicach. U niektórych osób prawdopodobieństwo wystąpienia wybrzuszenia jest większe. Należą do nich między innymi mężczyźni i kobiety, którzy zmagają się nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, oraz osoby obciążone genetycznie.

Leczenie guzów tarczycy

Istnieje wiele metod leczenia guza tarczycy. Lekarz najczęściej dobiera terapię indywidualnie, po wcześniejszym przeprowadzeniu badań i rozmowy z pacjentem. W zależności od wieku, przebytych chorób i dotychczasowych objawów, specjalista zaleci terapię jodem, leczenie farmakologiczne, lub chirurgiczne.

 •  Zabiegi chirurgiczne – Leczenie operacyjne jest niezastąpione, kiedy mamy do czynienia z dużymi wolami guzowymi, a tym bardziej jeżeli lekarz rozpozna nowotwór. W ciężkich przypadkach dochodzi do usunięcia całej tarczycy, co może nieść za sobą poważne powikłania. Po zabiegu pacjent powinien zacząć zażywać hormony tarczycy.
 • Leki wspomagające działanie tarczycy – W wielu przypadkach, przed podjęciem decyzji o leczeniu chirurgicznym, endokrynolog decyduje się na przepisanie hormonów, które mają zmniejszyć guzy. Niestety, nawet regularne przyjmowanie leków nie jest skuteczne w walce ze zmianami tarczycy.
 • Terapia jodem – Metoda powszechnie stosowana u osób, które dodatkowo chorują na nadczynność tarczycy. Jod jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Należy jednak pamiętać, że leczenie jodem radioaktywnym jest niebezpieczne dla kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią.

Niegroźne tłuszczaki

Niekiedy zdarza się, że zgrubienie na szyi to nieszkodliwy tłuszczak, który najczęściej nieestetycznie wygląda. Warstwa skóry pod zgrubieniem jest niezmieniona, natomiast podczas dotykania guzka mamy wrażenie, że się przemieszcza. Tłuszczak powstaje z tkanki tłuszczowej, dlatego jest bezbolesny. Jednak w skrajnych przypadkach może uciskać na nerwy i inne tkanki, co powoduje nietypowe objawy. Warto dodać, że do tej pory nie poznano jednoznacznej przyczyny powstawania guzka, dlatego może on wystąpić u każdej osoby.

Jak rozpoznać tłuszczaka?

Cechą charakterystyczna tłuszczaków jest ich miękka struktura. Nie mniej jednak, guzek jest łatwo wyczuwalny i zwarty. Bardzo często zgrubienie widoczne jest gołym okiem, szczególnie jeżeli jest duże. Zdarza się, że tłuszczaki występują zbiorowo, przez co nie wyglądają ładnie. Guzki zazwyczaj są niewielkie i rosną powoli. Mimo to, powodują uczucie dyskomfortu. W trudnych przypadkach mogą mieć ponad 6 centymetrów. Tego typu zmiany nie powinny być bolesne i często przypominają dużą krostę. Nie należy jednak samodzielnie ich wyciskać.

Usuwanie tłuszczaków

O ile tłuszczaki nie uciskają pobliskich tkanek i są niewielkie, nie ma potrzeby ich usuwania. Jeżeli jednak zgrubienie jest uciążliwe i dokuczliwe, a na dodatek wygląda nieestetycznie, należy zgłosić się do dermatologa, który skieruje nas na zabieg chirurgiczny. Wycięcie tłuszczaka nie zajmuje wiele czasu i zazwyczaj przeprowadzane jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu chirurg zakłada szwy chirurgiczne, które musi usunąć po upływie kilkunastu dni. W przypadku większych guzków po wycięciu guzka pozostaje niewielka blizna. Co ważne, raz wycięty tłuszczak nie powinien się odbudować, istnieje jednak prawdopodobieństwo jego wystąpienia w innym miejscu na ciele.

Czy bolący guzek na szyi może być nowotworem?

Niestety, zdarza się, że zgrubienie na szyi jest objawem nowotworu tarczycy, który może mieć charakter złośliwy, lub nie. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe u osób starszych, obciążonych genetycznie oraz u osób, które zmagały się już z innym nowotworem, a także u kobiet. Nie mniej jednak, złośliwe guzy na tarczycy są stosunkowo rzadkim schorzeniem, a ich wykrycie wymaga wizyty u endokrynologa.

Objawy nowotworu

Zgrubienie na szyi jest tylko jednym z wielu znaków choroby nowotworowej. Do najczęstszych dolegliwości, spotykanych u osób zmagających się z rakiem tarczycy zalicza się charakterystyczną chrypkę i problemy z przełykaniem, a także powiększone węzły chłonne. Z powodu uciskania guza na drogi oddechowe, przy chorobie mogą występować duszności. Jeżeli nasi przodkowie mieli problemy z nieprawidłowym działaniem tarczycy, lub stwierdzono u nich nowotwór, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że guzek wyczuwalny w okolicach tarczycy to rak.

Diagnostyka

Jeżeli mamy podejrzenie wystąpienia nowotworu, musimy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Endokrynolog zleci przeprowadzenie badania USG, które zobrazuje guza i pozwoli na określenie jego wielkości. W niektórych przypadkach lekarz wykona także biopsję. Tylko szczegółowe badania mogą wykazać raka tarczycy. Im szybciej zdecydujemy się na wizytę w poradni endokrynologicznej, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

Leczenie nowotworu

Istnieje kilka typów guza tarczycy. Jak w przypadku zachorowania na każdy rodzaj nowotworu, zawsze należy jak najszybciej poddać się leczeniu. Warto dodać, że ponad połowa zachorowań na raka jest łagodna i nie daje przerzutów. Z tego względu, warto zdecydować się na terapię, która może doprowadzić nawet do całkowitego wyleczenia.

Leczenie chirurgiczne

Najczęściej spotykaną formą leczenia raka tarczycy jest jego chirurgiczne usunięcie. Zabieg wymaga precyzji chirurga i zajmuje sporo czasu, natomiast często jest bardzo skuteczny. Podczas operacji, zazwyczaj dochodzi do wycięcia jedynie części gruczołu, natomiast w skrajnych przypadkach należy usunąć go całkowicie. Stuprocentowe wycięcie tarczycy wymaga rozpoczęcia przyjmowania leków hormonalnych.

Terapia jodem

Leczenie jodem radioaktywnym jest często stosowane jako uzupełnienie zabiegu chirurgicznego. Szczególnie, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów. Terapia jodem jest bezpieczna, natomiast może mieć wpływ na płodność. Nie powinny jej przechodzić kobiety, które planują ciąże. Po kuracji należy przyjmować lewotyroksynę, oraz regularnie zgłaszać się na badania kontrolne.

zgrubienie na szyi po prawej stronie

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Niestety, Polacy nie są skłonni do częstych wizyt u lekarza. Z tego powodu, bardzo często nie jesteśmy w stanie wykryć poważnych chorób w ich wczesnym stadium, kiedy możemy całkowicie się wyleczyć. Pamiętajmy, że grubienie na szyi nie zawsze musi być niebezpieczne. Często to objaw przeziębienia, czy powstania tłuszczaka. Jednak kiedy wizyta u specjalisty jest koniecznością?

Niepokojące objawy

Niektóre dolegliwości mogą być symptomem poważnego schorzenia. Zgrubienie na szyi jest szczególnie niebezpieczne, kiedy występuje z innymi dolegliwościami, takimi jak:

 • duszności,
 • bolące, twarde miejsce na szyi,
 • zgrubienie z tyłu głowy,
 • zwiększenie obwodu szyi,
 • powiększający się guzek,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • nietypowa chrypka,
 • bóle kości,
 • trudności z przełykaniem.

Nie zapominajmy, że tylko szczegółowa diagnostyka pozwoli na rozpoczęcie odpowiednio dobranego leczenia.

Guzek na szyi – czy powinniśmy się go bać?

Jeżeli w okolicach naszej szyi wyczujemy zgrubienie, zdecydowanie nie powinniśmy panikować. Oczywiście, guzek może być symptomem nowotworu i innych chorób tarczycy, jednak bardzo często to objaw przebytego zapalenia, czy nieleczonej próchnicy. Najlepiej obserwować zmianę, a w razie innych niepokojących dolegliwości zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *