Zagrzybiona klimatyzacja a zdrowie – czy warto odgrzybiać klimatyzację?

zagrożenia dla zdrowia

Written by:

Nadchodzące upały to dla wielu osób znak, aby w końcu uruchomić klimatyzację w samochodzie oraz schłodzić się bez potrzeby otwierania okien i pylenia w samochodzie. Jednakże, niektórzy zapominają jak bardzo ważne jest, aby klimatyzacja w samochodzie była przygotowana na nawet najgorsze upały. W jaki sposób należy ją przygotować? Przede wszystkim trzeba upewnić się, że jest odgrzybiona oraz nabita.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że można nabawić się kataru od klimatyzacji czy, co gorsza, nawet alergii lub przeziębienia. Jest to oczywiście spowodowane niewiedzą oraz brakiem podstawowych informacji dotyczących sposobu działania autoklimatyzacji. Dlaczego zatem należy zadbać o to, aby nasza klimatyzacja była odgrzybiona oraz posiadała odpowiednią ilość czynnika chłodzącego?

Dlaczego dochodzi do zagrzybiania klimatyzacji w samochodzie?

To, że klimatyzację należy odgrzybiać raz na jakiś czas nie podlega żadnej wątpliwości. Zaleca to mechanik, jeżeli pojedziemy do serwisu, zalecają to producenci samochodowi, nawet państwowe instytuty zdrowotne zwracają na ten fakt uwagę.

Dlaczego jednak powinniśmy pamiętać, aby co pewien okres, najlepiej co roku, odgrzybić klimatyzację w samochodzie? Jest to spowodowane rozwijającymi się drobnoustrojami oraz bakteriami w naszej klimatyzacji. Dzieje się to przez duże różnice temperatur, do jakich dochodzi w układzie klimatyzacyjnym. Powstałe w ten sposób bakterie oraz zarazki mogą bardzo szybko zaatakować kierowcę oraz oczywiście pasażerów. Szczególnie narażone są dzieci oraz osoby ze stwierdzonymi alergiami.  

Jakie są objawy zagrzybionej klimatyzacji samochodowej?

Czym może objawiać się kwestia zagrzybienia wentylacji w samochodzie? Istnieją cztery bardzo proste, aczkolwiek efektywne sposoby na sprawdzenie czy klimatyzacja w naszym aucie nie jest zagrzybiona.

Nieprzyjemna woń

Pierwszym i najczęściej spotykanym objawem, że w naszym samochodzie klimatyzacja jest zagrzybiona to oczywiście nieprzyjemny zapach, jaki wydobywa się zaraz po włączeniu wentylacji. Jest to spowodowane osadzeniem się grzybów, bakterii, pleśni oraz innych groźnych dla człowieka substancji na parowniku. W samochodach parownik odpowiedzialny jest za odbieranie ciepła. Podczas tego procesu para wodna skrapla się, która następnie osiada na urządzeniu.

Smród wydobywający się z samochodu po włączeniu klimatyzacji oznacza, że na parowniku zebrał się osad, który jest prawdziwym siedliskiem silnie alergizujących oraz toksycznych substancji, które razem z powietrzem wpadają do środka samochodu.

Osłabione chłodzenie lub jego brak

Kolejną kwestią, która wskazuje na to, że mamy do czynienia z objawami zagrzybionej lub nienabitej klimatyzacji samochodowej jest nieodpowiednie chłodzenie lub całkowity zanik chłodzenia. Substancją odpowiedzialną za prawidłową pracę klimatyzacji jest czynnik chłodzący. To ta substancja ma za zadanie smarować sprężarki w klimatyzacji oraz zapewniać optymalną pracę. Jeśli jednak klimatyzacja działa wolniej niż powinna, może to być oznaką kończącego się czynnika chłodzącego.

W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej odwiedzić serwis i uzupełnić braki. Nierozwiązanie tego problemy może doprowadzić do zatarcia sprężarki, a to może przerodzić się w bardzo drogą naprawę całej klimatyzacji.

Osłabiony nadmuch z wentylatorów

Czysty filtr kabinowy odpowiednio filtruje powietrze, a co za tym idzie nie obciąża silniczka dmuchawy. Jeśli jednak filtr jest zapchany, to nadwyrężamy silniczek, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. W wielu samochodach wymiana tego filtru nie jest kosztowna ani trudna, dlatego przy innych wymianach okresowych, które odbywają się co roku, powinniśmy również pamiętać o wymianie filtra kabinowego.

Hałasująca klimatyzacja

Jeżeli słyszymy hałasy wydobywające się z klimatyzacji, to bardzo możliwe jest, że doszło do uszkodzenia kompresora. Jeżeli zbagatelizujemy ten problem, możemy doprowadzić nawet do unieruchomienia samochodu. Odpowiedzialne za to będą łożyska kompresora, które napędzane są tym samym paskiem co alternator czy wspomaganie kierownicy. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia klimatyzacji poprzez niesprawny kompresor może również dojść do uszkodzenia samochodu.
Zagrzybiona klimatyzacja odgrzybianie

Nieczyszczona klimatyzacja choroby

Katar od klimatyzacji to pierwsze, co nasuwa nam się do głowy jeżeli myślimy o chorobach wywołanych nieodpowiednią pielęgnacją klimatyzacji w samochodzie. Jednakże, jakie inne dolegliwości mogą się jeszcze pojawić kiedy nie nabijamy i nie odgrzybiamy autoklimy na czas? Czy alergia przez klimatyzacje w samochodzie również może wystąpić?

Istnieje szereg schorzeń, które związane są z nieodpowiednio przygotowaną klimatyzacją w samochodzie, a alergia jest oczywiście jednym z nich. Problemy z przeróżnymi alergenami, jak na przykład roztoczami, pyłkami roślin, kurzem, sierścią, czy oczywiście pleśnią i grzybem są bardzo często spotykane. Jest to oczywiście spowodowane tłoczeniem powietrza, które napotyka na swej drodze osadzone substancje.

Zapalenie górnych oraz dolnych dróg oddechowych to kolejne dosyć częste powikłanie spowodowane właśnie nieprawidłowym przygotowaniem nawiewu na letnie, czy też zimowe dni. Najczęściej zapalenia dróg oddechowych rozwijają się przez zbyt dużą różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz auta lub po prostu zbyt nisko ustawionej temperatury.

Gronkowiec i wiele innych bakterii to kolejny zbiór dolegliwości, z jakimi możemy się borykać. Według badań nawet do 50% populacji narażone jest na zakażenie się bakteriami gronkowca. Te z kolei mogą pozostać uśpione przez długi okres. Jednakże później istnieje ryzyko, że spowodują występowanie czyraków, ropni i innych oznak zapalenia skóry, zapalenia płuc czy nawet zapalenia opon mózgowych.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, że klimatyzacja wykorzystuje wysuszone powietrze co ma również wpływ na naszą skórę i śluzówkę nosa. Poprzez wdychanie takiego powietrza narażamy się na wysuszenie śluzówki, co później przerodzić się może w zanikowy nieżyt górnych dróg oddechowych.

Ogrzewanie klimatyzacją a zdrowie

Choroby spowodowane nieczyszczoną klimatyzacją mogą przybrać naprawdę poważną formę. Z tego powodu nie powinniśmy ich bagatelizować i zawsze ostrożnie dobierać temperaturę, unikając tym samym zaniżonych temperatur. Dzięki temu nie będziemy ryzykować pogorszenia się naszego stanu zdrowia.

Teraz gdy wiemy do czego może doprowadzić zbyt niskie powietrze z temperatury, warto zwrócić uwagę na ogrzewanie klimatyzacją a zdrowie. Wiele osób decyduje się na ten krok, szczególnie zimową porą, aby jak najszybciej pozbyć się zaparowanych szyb. Jest to efektywniejsza metoda na odparowanie szyb aniżeli czekanie aż samochód się nagrzeje i zacznie z wentylatorów lecieć ciepłe powietrze. Dlaczego? Ponieważ gorące powietrze pomaga nam w przypadku zaparowanych szyb, lecz tylko na chwilę. Klimatyzacja jednak, dzięki swoim właściwością wysuszającym, o wiele lepiej pozbywa się problemu zaparowanych szyb. Jednakże, codziennie przesiadywanie w samochodzie może poważnie wysuszyć nasz organizm oraz doprowadzić do suchości w gardle. Jest to pierwszy stopień do pojawienia się chorób gardła przez klimatyzację.

Aby uniknąć problemów związanych z zakażeniami oraz podrażnieniami gardła, zaleca się nawadnianie organizmu – popijanie wody małymi łyczkami dosyć często. Oprócz tego, dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie tabletek lub pastylek do ssania, a nawet preparat w sprayu do złagodzenia podrażnień.

Proces odgrzybiania klimatyzacji

Aby odpowiednio przeprowadzić proces odgrzybiania, należy przede wszystkim udać się do wykwalifikowanego serwisu. Tylko tam mamy pewność, że zostaną wykorzystane odpowiednie maszyny do pozbycia się wszelkich drobnoustrojów, bakterii, pleśni, grzybów i innych substancji niebezpiecznych dla naszego organizmu.

Jeżeli chodzi o sam proces odgrzybiania klimatyzacji to jeżeli nie wystąpią żadne komplikacje, czyli nie stwierdzi się żadnych usterek, to odgrzybianie trwa około godziny. W tym czasie serwisanci najczęściej wykorzystują jedną z dwóch dostępnych metod – metoda wykorzystująca piankę lub aerozol lub metoda wykorzystująca ultradźwięki. Dzięki specjalnemu urządzeniu, wyżej wspomniane ultradźwięki zamieniają się w mgiełkę, którą później wypełnia cały samochód.

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, gdyż takie rozpylenie środka pozwala na kompletne wypełnienie samochodu preparatem. Należy oczywiście pamiętać, że metoda ultradźwięków nie może być wykorzystywana z każdym preparatem.

Po rozprowadzeniu substancji po samochodzie, bardzo często wykonywane jest również ozonowanie. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, a co za tym idzie jest świetnym środkiem do eliminacji bakterii. Niektóre warsztaty posiadają specjalistyczne generatory azotu, które nie tylko zabiją szkodliwe związki, ale również likwidują nieprzyjemne zapachy. Warto zatem udać się do takiego serwisu, który w cenie lub niewielką opłatą zaoferuje również ozonowanie. 

Zagrzybiona klimatyzacja

Czy klimatyzacja w samochodzie może być zagrzybiona? Podsumowanie

Nabawienie się alergii, wieczne kichanie, nieżyt nosa czy nawet zapalenie dróg oddechowych, co w najgorszych przypadkach może skończyć się silnymi antybiotykami lub nawet pogotowiem – to tylko niektóre możliwe skutki pracy zagrzybionej klimatyzacji. Oczywiście wciąż pozostaje kwestia chorób związanych z bakteriami gronkowca oraz wieloma innymi kwestiami. To tylko potwierdza, że nie powinniśmy zapominać o czyszczeniu klimatyzacji tak, jak nie zapominamy o wymianie filtrów, płynów eksploatacyjnych czy innych zużywających się części.

Z tego właśnie względu każda osoba która myśli, że klimatyzacja w samochodzie może być zagrzybiona, powinna sprawdzić, czy w jej przypadku nie występują wyżej wymienione objawy i zadbać o swoje zdrowie. Nie są to duże koszty, a odgrzybienie i nabicie klimatyzacji nie wymaga od nas zostawienia samochodu na dłużej niż godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *