Przeszczep włosów FUE – sprawdzona metoda na łysienie? Na czym polega zabieg?

pielęgnacja włosów

Written by:

Łysienie to poważny problem, który wywołuje wiele kompleksów. Dotyka nie tylko mężczyzn po czterdziestce, ale także kobiet. Nadmierne łysienie może być jednym z objawów poważnej choroby, dlatego jeśli wypada nam coraz więcej włosów, powinno być to dla nas sygnałem alarmowym, który skłoni nas do wizyty u lekarza. Na kondycję naszych włosów ogromny wpływ ma nasz tryb życia, a także stan psychiczny (długotrwały stres). W niektórych sytuacjach wypadanie włosów może być skutkiem niedoboru witamin, zmian hormonalnych czy osłabienia organizmu (na przykład po ciąży). Wśród innych przyczyn nadmiernego wypadania włosów możemy wymienić także:

 • obciążenia genetyczne
 • przebyte choroby
 • przyjmowanie silnych leków (m.in. środków antykoncepcyjnych)
 • nadmiar androgenów (u mężczyzn)
 • zaburzenia czynności tarczycy
 • przebyta chemioterapia
 • łysienie plackowate
 • choroby skóry (łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica)
 • używanie nieodpowiednich kosmetyków
 • anemia
 • wyniszczenie organizmu

Przeszczep włosów metodą FUE zaleca się pacjentom z łysieniem androgenowym, jak i u osób cierpiących na inne choroby powodujące łysienie. To także doskonała metoda na ukrycie blizn pooperacyjnych. Z zabiegu mogą skorzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na czym dokładnie polega przeszczep włosów  innowacyjną metodą FUE? Zachęcamy do lektury!

Metoda FUE- charakterystyka

Nazwa metody FUE wywodzi się z angielskich wyrazów „follicular unit extraction” (pozyskiwanie pojedynczych jednostek włosowych).  Przeszczep FUE polega na przemieszczaniu zespołów włosowych, w których znajduje się zwykle około 4 mieszków włosowych.  Przeszczep jest mało inwazyjny i wykorzystuje niewielkich rozmiarów igły. Po wykonaniu zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków- wystarczy przestrzegać kilku zaleceń.  Technologia FUE służy nie tylko do przeszczepiania włosów na głowie- metoda ta jest z powodzeniem wykorzystywana jeśli chodzi o zagęszczanie brwi lub rzęs. Aby zabieg przyniósł najlepsze efekty, warto wykonać go dwa lub trzy razy- wszystko zależy od zaleceń chirurga. Zanim zostaniemy przygotowani do zabiegu, odbywa się szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego specjalista ocenia, czy istnieją odpowiednie wskazania do wykonania przeszczepu. Warto wiedzieć, że przed przeszczepem FUE zostaniemy poproszeni o wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych (takich jak morfologia krwi, poziom glukozy na czczo, Hbs Antygen, Hcv Antygen czy badanie moczu).

Jak przebiega przeszczep włosów?

Pierwszym etapem zabiegu jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, chirurg rozpoczyna pobieranie transplantów (najczęściej z tylnej lub bocznej części głowy).  Przeszczep FUE jest wykonywany za pomocą niewielkich igieł o średnicy 1 mm. Następnie włosy są wszczepiane w specjalnie przygotowane wgłębienia na skórze. W zależności od tego, jak dużo transplantów pobieramy, zabieg trwa od 5 do 10 godzin.

przeszczep włosów fue co to jest

Przeszczep włosów metodą FUE oraz SAFER- różnice

Zabieg przeszczepu cebulek włosowych techniką SAFER jest udoskonaleniem metody FUE. Wykonywany jest za pomocą urządzenia z pneumatyczną głowicą, która wchodzi w głąb skóry na głębokość 1 milimetra i wysysa fragmenty skóry wraz z mieszkami włosowymi.  Pobrany materiał jest następnie wstrzykiwany w wybranym fragmencie naskórka.  Zabieg nie wymaga hospitalizacji- do codziennych zajęć możemy wrócić już dwa dni po przeszczepie.  Podobnie jak metoda FUE, również zabieg SAFER może być przeprowadzany zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.  Przeszczep włosów metodą SAFER jest nieco droższy niż zabieg FUE. W obydwu przypadkach konieczna jest konsultacja z doświadczonym w transplantacji chirurgiem.

Metoda FUE – korzyści

Główną zaletą przeszczepu FUE jest niewielka inwazyjność i brak skutków ubocznych. Zabieg przynosi widoczne efekty, jest w pełni bezpieczny i skuteczny. Przeszczep włosów jest wykonywany przez doświadczonego lekarza, który bierze pod uwagę wszystkie okoliczności związane ze zdrowiem pacjenta. Metoda FUE jest bezbolesna, a jej innowacyjność zapewnia trwałe efekty, co wyróżnia ją spośród innych terapii.  Przeszczep FUE odbywa się bez skalpela i nie zostawia żadnych śladów na skórze.

Transplantacja włosów metodą FUE- cena, przeciwskazania, możliwe powikłania

Koszt zabiegu FUE to około 3 tysiące złotych- konkretna cena zależy od miejsca, w którym wykonamy przeszczep, a także od indywidualnych aspektów (między innymi od typu łysienia). Mimo że przeszczep jest mało inwazyjny, istnieją pewne przeciwskazania do jego wykonania. W jakich przypadkach transplantacja może okazać się ryzykowna?

 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • brak owłosienia odpowiedniej jakości (może się okazać, że nie mamy odpowiedniego materiału do wykonania przeszczepu)
 • stany zapalne skóry
 • przebyte zabiegi (głównie typu „strip”, polegające na usunięciu kawałka skóry z tyłu głowy)
 • uczulenie na stosowane podczas zabiegu środki znieczulające
 • zaawansowana cukrzyca
 • przebyty zawał serca
 • młody wiek pacjenta
 • problemy z ciśnieniem krwi
 • złe wyniki przeprowadzonych przed przeszczepem badań

Komplikacje po przeszczepach metodą FUE praktycznie się nie zdarzają, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Możemy być pewni, że przeszczepione włosy nie zostaną odrzucone przez skórę, czasami jednak zdarza się, że włosy przez jakiś czas wypadają.  Niezwykle rzadko mogą pojawić się krwawienia z miejsc, w których był przeprowadzony zabieg. Po przeszczepie wskazany jest kilkugodzinny odpoczynek. Należy unikać ćwiczeń fizycznych i wzmożonego wysiłku. Zaleca się stosowanie chłodnych okładów, można również przyjmować leki przeciwbólowe. U niektórych pacjentów może pojawić się obrzęk czoła, który mija po kilku dniach. Niektórzy mogą czuć odrętwienie, które jest naturalne. Włosy można umyć już następnego dnia po operacji, używając jedynie ciepłej wody. Około 3 dni po zabiegu należy zacząć stosować delikatne, antyalergiczne szampony dla dzieci. Niekiedy po wykonaniu przeszczepu FUE zalecane  jest skorzystanie z dodatkowych zabiegów, takich jak mezoterapia skóry głowy czy fototerapia LED, które wspomagają wzrost przeszczepionych cebulek i wzmacniają włosy.

Przeszczep włosów fue cena

Przeszczep włosów FUE- warto spróbować? Opinie

Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat nowoczesnego zabiegu FUE sądzą pacjenci. Okazuje się, że tego typu przeszczep to, mimo wysokiej ceny, najlepsza metoda walki z wypadaniem włosów. Potwierdzają to pozytywne komentarze internautów. Oto niektóre z opinii, na które trafiliśmy:

 • „Od dawna miałem problem z łysieniem. Stosowałem już chyba wszystkie leki dostępne na rynku. Nie pomagały witaminy, drogie suplementy, nowoczesne kuracje… Wtedy moja córka opowiedziała mi o zabiegu FUE. Przyznam, że przestraszyłem się ceny- w moim przypadku to aż 7 tysięcy złotych. Poczytałem jednak trochę i postanowiłem wypróbować tę metodę. Sam przeszczep był bezbolesny i trwał jedynie trzy godziny- efekt bardzo mnie zaskoczył! Przybyło mi włosów i w dodatku zaczęły one wyglądać dużo zdrowiej niż wcześniej- stały się gęste, lśniące… Zupełnie jak nie moje włosy! Byłem w szoku. Powtórzyłem zabieg jeszcze raz  i nareszcie wyglądam jak dawniej. Niestety nie czułem się najlepiej z łysiną. Polecam przeszczep każdemu, kto chce znów poczuć się młodo!”
 • „Mogłoby się wydawać, że problem zakoli dotyczy jedynie mężczyzn… To niestety nieprawda. Moje zakola pojawiły się zaraz po skończeniu trzydziestki. Okazało się, że winne są problemy hormonalne po ciąży. Niestety mimo stosowanych leków nie mogłam uporać się z nieestetycznymi, łysymi plackami na głowie…. Używałam wielu szamponów, odżywek, odwiedzałam różnych fryzjerów- nie pomagało absolutnie nic. Postanowiłam wykorzystać nowoczesne rozwiązania, jakie oferuje medycyna. Przeszczep metodą FUE to najlepszy sposób na wyleczenie łysienia. Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny- nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych. W miejscu dawnej łysiny pojawiły się piękne, gęste kosmyki. Zabieg jest wart swojej ceny i mogę go polecić każdemu!”
 • „Łysienie to w mojej rodzinie problem dziedziczny. Mój dziadek był łysy już po czterdziestce, ojciec też. Niestety problem nadmiernego wypadania włosów pojawił się u mnie już po 35 urodzinach. Postanowiłem jak najszybciej działać. Zapisałem się na konsultację do chirurga i wybrałem zabieg FUE. Słyszałem o nim wiele dobrego od znajomych z pracy, którzy mieli podobne problemy. Przeszczep jest kosztowny, ale żadna inna metoda nie gwarantuje tak wspaniałych i trwałych efektów. Moje włosy są teraz piękne, odżywione i gęste- jestem pewien, że żadne suplementy czy szampony nie przyniosą tak szybkiej poprawy. Jeśli chcecie raz na zawsze zapomnieć o łysinie i zakolach, spróbujcie!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *