Płyn Lugola – niezwykłe właściwości!

medycyna naturalna

Written by:

Płyn Lugola jest wodnym roztworem jodu w jodku potasu i służy przede wszystkim do ochrony tarczycy przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu jodu. Jego działanie rozpowszechniło się za sprawą katastrofy elektrowni atomowej 1986 roku w Czarnobylu. Jednak coraz częściej przyjmuje się go w ramach profilaktyki zdrowotnej. Dowiedz się, jak jego stosowanie może wpłynąć na Twój organizm!


Nazwa płynu Lugola wywodzi się od francuskiego lekarza Jeana Lugoli, który w 1829 roku opracował recepturę substancji. Następne lata poświęcił na polepszaniu metody leczenia płynem chorób tarczycy.

Katastrofa w Czarnobylu na Ukrainie spopularyzowała płyn Lugola w Polsce – w wyniku wybuchu elektrowni atomowej mającego miejsce w 1986 roku radioaktywny pył powoli docierał na zachód – do naszego kraju. Była to największa tragedia w historii energetyki jądrowej. Jej skutki to przede wszystkim silne napromieniowanie ludności, co łatwo prowadzi do rozwoju nowotworu tarczycy. Dlatego na zlecenie polskich władz (a wbrew radzieckim) płyn Lugola przyjęło 18,5 miliona osób, w większości dzieci. W ramach dodatkowych działań polecono m. in. nie spożywać świeżych warzyw i owoców, a także nie wypasać zwierząt na potencjalnie skażonych łąkach.

Jod w płynie Lugola

jod w pylnie lugola

Najbardziej dobroczynnym składnikiem płynu Lugola jest jod. Stosują go więc przede wszystkim osoby odczuwające wieloletnie skutki niedoboru jodu. Pierwiastek ten jest potrzebny do produkcji hormonów tarczycy. Występuje w wielu miejscach w naturze – wodzie morskiej, solankach, mleku, jajach, warzywach i niektórych rybach (m. in. w dorszu, śledziu, wątłuszu, łososiu i flądrze). Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż mamy go w organizmie za mało, dlatego rozpowszechniło się przekonanie o konieczności jego suplementacji.

Według badań wielu z nas cierpi z powodu niedoboru jodu.

W dzisiejszych czasach ściśle związanych z pośpiechem, wszyscy zapominają o zapewnieniu organizmowi paliwa w postaci potrzebnych mu składników i minerałów. Jod jest jednym z przykładów, warto więc zadbać o dostarczenie jego wystarczającej ilości. Szczególnie przez osoby, które nie mieszkają nad morzem i nie mają możliwości ciągłego jego przyswajania w warunkach naturalnych.

Jak wchłania się jod?

W ciele człowieka znajduje się od 15 do 30 miligramów jodu. W tym ponad 60% mieści się w tarczycy; reszta w kościach, krwi i jajnikach. W ciągu doby człowiek powinien przyswoić od 150 do 300 mikrogramów jodu; jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a także wszystkich procesów regulowanych w organizmie przez nią właśnie, tj. przemianę materii (syntezę białka), zużycie tlenu komórkach czy wpływ na właściwy rozwój i wzrost człowieka.

Jod wchłania się z przewodu pokarmowego, przez błony śluzowe i nienaruszoną skórę. Jest wprowadzany do krwiobiegu jako nieorganiczne jodki, skąd trafia w postaci przefiltrowanej do tarczycy. W jej wnętrzu biopierwistek łączy się z chemicznymi grupami tyrozynowymi. Tworzy wówczas tyreoglobuliny i staje się surowcem odpowiednim do produkcji hormonów. Jod jest więc niezbędnym składnikiem regulującym prawidłowe funkcjonowanie hormonów.

Zastosowanie płynu Lugola

chora tarczyca

1. Płukanie gardła – nagłe zmiany temperatur narażają nas na choroby, warto więc korzystać z domowych sposobów reperowania podupadającego zdrowia, nawet latem. W celu zlikwidowania bólu gardła i chrypki warto płukać gardło rozcieńczonym do niskiego stężenia płynem. Trzeba się jednak pilnować, żeby przypadkiem go nie połknąć, co może przynieść negatywne skutki dla naszego zdrowia.

2.  Badanie obecności skrobi w produktach spożywczych – dodaje się kilka kropli roztworu do żywności i – w zależności od przybranego przez surowiec koloru – określa się w nim zawartość skrobi. Jeśli jest ona obecna, produkt zabarwi się na niebiesko-fioletowo lub czarno-fioletowo. Wykorzystuje się to m. in. przy sprawdzaniu uczciwości producentów mleka – dzięki płynowi można sprawdzić, czy do produktu mlecznego została dodana mąka, co jest niestety częstym sposobem mającym w celu oszukanie konsumenta.

3. Leczenie tarczycy – wyłącznie przeznaczony do spożycia płyn Lugola może spełniać tę funkcję, uzupełniając w tarczycy niedobory jodu. Przed użyciem w tym celu konieczna jest konsultacja z lekarzem.

4. Badanie scyntygraficzne – polega na zbadaniu różnych narządów za pomocą dożylnego podania pacjentowi niewielkiej dawki izotopów promieniotwórczych. Choć brzmi to groźnie, nie należy się go obawiać. Najczęściej właśnie wtedy niezbędny okazuje się chroniący tarczycę płyn Lugola. Należy wypić 5 kropli płynu rozcieńczonych w 200 ml wody.

5. Odkażanie – dzięki bakteriobójczemu działaniu płynu Lugola okazuje się on pomocny przy odkażaniu skóry czy przemywaniu drobnych zranień i otarć.

Czy warto stosować płyn Lugola?

lekarz pacjent

Opinie na temat wpływu płynu Lugola na organizm są podzielone. Przy właściwym dawkowaniu i odpowiednim celu jego stosowania nie ma zastrzeżeń, aby wykorzystywać dobroczynne działanie tego niedocenionego płynu.

Najczęstsze zalecane dawkowanie:

•    Zewnętrznie na skórę: zastosować nierozcieńczony roztwór,

•    Leczenie migdałków (likwidacja nalotu): do szklanki wody dodać 10 kropli płynu,

•    Płukanie gardła: do 50 ml gliceryny dodać 10 kropli roztworu.

•    Doustnie: przyjmować dawki wskazane przez lekarza.


Gdzie jest dostępny płyn Lugola?

Płyn Lugola to zwykle zakup poniżej 10 zł i można go kupić stacjonarnie w aptekach, a także online, m. in. na stronie eapteka.pl, allecco.pl, panaptekarz.pl czy aptekaaronia.pl.

Ten z gliceryną jest dostępny na receptę, ponieważ jest to lek złożony i robiony na miejscu w aptece. Jeśli chcesz go kupić stacjonarnie, warto go zamówić do apteki, często nie jest osiągalny od ręki.

Jak zrobić płyn Lugola?

Składniki:

1. 400 ml wody destylowanej,

2. 40g jodku,

3. 20 g jodu.

Na początku mieszamy wodę z jodkiem do momentu rozpuszczenia. Wstrząsamy i zostawiamy na godzinę. Dodajemy jod i odstawiamy na 12 godzin, pamiętając, by raz na jakiś czas wstrząsnąć miksturę. Gotowe!

Płyn Lugola można sporządzać w innych ilościach, należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach.

Przeciwwskazania i działania niepożądane po płynie Lugola

rodzina u lekarza

Niewskazane jest przyjmowanie roztworu, jeśli cierpisz na jedną z poniższych chorób:

•    Nadwrażliwość na jod – możliwe jest przyjęcie za dużej dawki jodu, który nie jest obojętny dla organizmu, co może doprowadzić do nadczynności tarczycy.

•    Nadczynność tarczycy – zwana inaczej hipertyreozą, polega na wydzielaniu przez tarczycę nadmiernej ilości określonych hormonów (tyroksyny i trijodotyroniny), w skrajnych przypadkach jest zagrożeniem dla życia. Zawarty w roztworze jod może ją rozwinąć.

•    Gruźlica płuc –jest najczęściej występującym rodzajem gruźlicy. Jest choroba zakaźną, a jej charakterystyczny objaw to przede wszystkim przewlekły kaszel.  Problemy z tarczycą mogą być powiązane ze stanem płuc, dlatego ze względu na wpływ jodu na tarczycę nie powinno się stosować płynu Lugola w przypadku tej choroby.

•    Choroba Duhringa – jest to zapalenie opryszczkowate skóry przejawiające się głównie zmianami skórnymi. Najczęściej występuje w wyniku nietolerancji glutenu, ale jod zdecydowanie zaostrza jej objawy.

Płyn Lugola a jodyna

Panuje mylne przekonanie, że są to tylko dwie inne nazwy tej samej substancji. W rzeczywistości różnią się one przede wszystkim tym, w czym są rozpuszczone. Płyn Lugola jest wodnym roztworem czystego jodu o stężeniu 1, 2 lub 5%, a jodyna to rozcieńczony roztwór jodu w etanolu o stężeniu od 2 do 10% jodu.

Ich wygląd różni się – jodyna charakteryzuje się ciemnobrunatną barwą, a płyn Lugola jest przezroczystą, czerwonobrunatną cieczą.

Zastosowanie również mają odmienne, jedynie obie substancje stosuje się jako bakteriobójczy preparat odpowiedni do przemywania płytkich ran i otarć. Dodatkowo jodyna zwalcza grzyby i wirusy, a także wykorzystywana jest do walki z trądzikiem. W przeciwieństwie do płynu Lugola, jodyna pod żadnym pozorem nie może być przyjmowana doustnie.

Działania niepożądane jodyny:

 •    Przyjęcie doustne: wymioty, rozwolnienie, nieprawidłowe ciśnienie krwi, bóle brzucha,

•    Stosowanie naskórne: zmiany skórne, podrażnienie, wysypka,

•    Gdy dostanie się do oka: podrażnienie spojówki, rogówki, łzawienie, zaburzenia widzenia,

•    Gdy dostanie się do dróg oddechowych: podrażnienie (kaszel, kichanie, katar, ból gardła), ból klatki piersiowej, duszności,

•    Długotrwałe spożywanie: choroby gruczołu tarczycy.

Ze względu na katastrofę w Czarnobylu, szerzej znany wśród społeczeństwa od jodyny jest płyn Lugola. Warto go stosować po konsultacji z lekarzem ze względu na możliwe działania niepożądane, ale nie sposób zaprzeczyć, że doskonale uzupełnia niedobory i zarówno ze względu na cenę, dostępność, jak i szerokie zastosowanie, warto go mieć w swojej domowej apteczce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *