Jak pozbyć się haluksów bez operacji?

bóle nóg

Written by:

Haluksy – z początku niegroźne zniekształcenie palucha u stopy, które w późniejszym etapie, jeśli nie zostanie pohamowane może spowodować poważniejsze i niebezpieczniejsze dla ogólnego zdrowia schorzenia. Problem ten najczęściej dotyczy osób, które noszą za ciasne obuwie oraz lubią chodzić w butach na obcasie. Do powstania takiego problemu, przyczyniają się także buty o konstrukcji o charakterystycznym zakończeniu czubkowym. Doprowadzają one do przeciążenia stopy i koślawego ustawienia palca. Jak pozbyć się haluksów bez operacji? To pytanie nie może pozostać bez odpowiedzi.

pozbądź się haluksów z Hallu Motion

Rozpoznanie Haluksa jest bardzo proste, ponieważ w oczy rzuca się wyraźna wypukłość kości, znajdującej się po zewnętrznej stronie stopy, zaraz przy dużym palcu. Ponadto powstają w tamtym miejscu odciski, które często dają się we znaki. Powstaniu haluksów oczywiście można zapobiec. Jeśli zauważy się pierwsze, nawet delikatne zmiany w opisywanej okolicy, warto użyć specjalnej nakładki korygującej. Jak pozbyć się haluksów bez operacji, tylko w inny sposób? Stosując alternatywne metody, które zostały opisane poniżej. Każdy z nich pozwala w mniejszy lub większy sposób wpłynąć na zmniejszenie haluksa, a przy odrobinie szczęścia, nawet całkowicie się go pozbyć.

leczenie haluksów bez operacji

Domowe sposoby na haluksy – jodyna

Pierwszym z przedstawionych domowych sposobów, jest użycie jodyny. Znana przede wszystkim, jako roztwór służący do dezynfekcji ran, ale nadaje się też do uzdatniania wody. Okłady ze specjalnie przygotowanego roztworu, czyli jodyny i amoniaku, zmieszanego w takich samych proporcjach (1:1). Należy go nałożyć na wacik i przyłożyć do uciążliwego haluksa. Najlepiej zawinąć go bandażem i pozostawić na noc. Takie okłady, powinny być stosowane przez co najmniej dwa tygodnie. Wpłyną one na zmniejszenie obrzęku oraz zniwelują ból i stan zapalny. Warto pamiętać o tym, że metoda ta, działa w zależności od stopnia zaawansowania haluksa, który się pojawił.

Istnieje wiele domowych sposobów na haluksa w tym jodyna, która u jednych działa skuteczniej a u innych tylko pobieżnie. Niektóre osoby, które stosowały tego typu rozwiązanie, zauważyły, że pomaga ono jedynie w zmniejszeniu obrzęku. Inni natomiast cieszą się całkowitym zanikiem problemu związanego z dużym paluchem. Jeżeli sposób z jodyną zawiedzie, pozostaje kilka innych rozwiązań, które są w zasięgu ręki i nie są drogie.

Haluksy i soda – proste, lecz skuteczne rozwiązanie

W zwalczaniu haluksów warto stosować różne sposoby walki z nimi. Są także możliwe ingerencje mechaniczne, jednak przed ich wyborem z całą pewnością pomocne okażą się sposoby nieinwazyjne, które są przedstawione w tym artykule. Jednym z takich sposobów jest właśnie wykorzystanie sody.

Soda jest oczywiście jednym ze składników, który należy wykorzystać do przygotowania substancji, która posłuży do zastosowania terapii. Polega ona na moczeniu stóp w misce lub wanience wypełnionej ciepłą wodą wymieszaną z łyżką sody oczyszczonej. Uśmierzenie bólu powinno przyjść praktycznie po kilku minutach od zanurzenia stóp. Soda na haluksy to doskonały sposób na przyniesienie ulgi stopom. Bardzo dobrym rozwiązaniem po takiej kąpieli, jest zastosowanie masażu z olejkiem, który pozwoli się dodatkowo zrelaksować i nawilżyć odpowiednio miejsce odcisku. Kąpiele z wykorzystaniem sody nie są polecane w przypadku, kiedy ból ustąpi. W tym wypadku można zastosować sól morską lub preparaty przeznaczone do moczenia stóp.

haluksy jak leczyć

Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Imbir na haluksy

Doskonale znana roślina, która wzbogaca smak wielu potraw i napojów. Posiada wiele właściwości leczniczych, które można stosować na kilku obszarach ludzkiego organizmu. W tym przypadku, imbir okazuje się być świetnym dodatkiem do mikstury, jaka była opisywana w akapicie powyżej. Drobno pokrojony i dodany do ciepłej wody zmieszanej z sodą, pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Jak wiadomo, imbir na leczenie haluksa będzie miał pozytywny wpływ, dzięki wartościom rozgrzewającym. Stopy odpoczywające w roztworze, dzięki działaniu imbiru, poczują jeszcze większe ciepło, które pozwoli zredukować ból i obrzęk towarzyszący występowaniu haluksa. Takie pomysły są warte rekomendacji. Należy tylko pamiętać o tym, iż imbir może mieć działanie lekko podrażniające, jeśli razem z haluksem występuje otarcie skóry, które może spowodować odczucie dużego dyskomfortu z powodu przedostania się mieszanki wody z imbirem i solą lub sodą do rany, nawet lekkiej.

Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Słonina na haluksy

Kolejne, często pojawiające się rozwiązanie wśród wielu osób cierpiących właśnie na problemy z haluksami. Jest wykorzystywana w tym wypadku, ponieważ skutecznie działa na ogólne stłuczenia. Aby pozbyć się obrzęku, należy do niego przykleić kawałek słoniny, na przykład plastrem. Wiele osób wykorzystuje słoninę do leczenia haluksów. Część osób, zgodnie zauważa, że po przyłożeniu słoniny do obrzęku, czy nawet posmarowaniu lekkiej rany tą tkanką tłuszczową następuje przyspieszenie regeneracji i gojenia. Sposób ten był wykorzystywany od wielu lat i można o nim usłyszeć wiele dobrego od starszych osób. Ponownie, należy zauważyć, że jest to bardzo dobry sposób na zmniejszenie efektów występowania haluksów, jednak ciężko będzie za jego pomocą całkowicie pozbyć się koślawego palucha.

aparat na haluksy

Bolące Haluksy – leczenie laserem

Oprócz metod nieinwazyjnych, znaleźć możemy bardzo dużo innych metod, jak na przykład leczenie laserem haluksów. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla siebie, należy skonsultować się z ortopedą, który pomoże wybrać odpowiednią drogę. Część środków i domowych sposobów, może nie poradzić sobie z całkowitym zniwelowaniem czy zlikwidowaniem haluksa, który już powstał i urósł do pokaźnych rozmiarów.  Jeżeli domowe sposoby, okazują się w danym przypadku niewystarczające, warto zainteresować się wygodną i nieinwazyjną metodą, jaką jest leczenie haluksów laserem. Zabiegi laserowe są wykonywane w gabinetach fizjoterapeutycznych. Pozwalają one odczuć zdecydowaną ulgę w bólu, a czasem nawet zmniejszenie haluksa. Niemniej jednak, warto mieć świadomość, że jest to kolejna metoda, służąca bardziej zniwelowaniu bólu, niż pozwalająca na całkowite pozbycie się problemu haluksów.

Maść na haluksy

Na rynku pojawia się co raz więcej rozwiązań dotyczących likwidacji haluksów bez potrzeby ingerencji chirurga czy innych inwazyjnych metod, jak na przykład wyżej opisane leczenie laserowe. Między innymi takimi sposobami są maści i suplementy diety. Z ich skutecznością jest jednak różnie (tak jak w przypadku innych sposobów – jednym pomagają lepiej, innym gorzej). W łagodzeniu bólu towarzyszącemu haluksom, kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest maść końska. Ma ona działanie chłodząco-niwelujące obrzęki, co pozwala znacznie zredukować ból. Na maść na haluksy można także natknąć się przeszukując oferty w Internecie. Jednakże brak jednoznacznych informacji na temat jej skuteczności. Innym rodzajem maści, mogą być różnego typu maści przeciwbólowe. Będą one jednak działały tylko na zasadzie uśmierzania bólu, a nie likwidacji całego problemu.

Jak pozbyć się haluksów bez operacji? Ocet jabłkowy na haluksy

Ostatnim przedstawionym w tym artykule sposobem na walkę z haluksami, jest zastosowanie octu jabłkowego. Jednym z jego wielu walorów zdrowotnych, jest pozytywny wpływ na układ krążenia, co w przypadku zmniejszenia bólu i obrzęku ma istotne znaczenie. Ocet jabłkowy na haluksy można przyrządzić samodzielnie w domu. Wiele ciekawy przepisów można znaleźć w Internecie, a jego przygotowanie nie zajmie więcej niż miesiąc, jednak jest uwarunkowane procesem fermentacji. Stosowanie go, wygląda w ten sposób, że można z niego zrobić mieszankę, dodając sól. W tak powstałej substancji należy moczyć stopy.

Metody na haluksy – wypróbuj je wszystkie

Haluksy to dolegliwość, która bardzo wpływa na nasz komfort (psychiczny jak i fizyczny). Z tego właśnie względu warto zapoznać się ze wszystkimi metodami przedstawionymi powyżej, szczególnie jeśli zależy nam na wyleczeniu haluksów bez udziału chirurga. Nie wolno zapominać jednak, że w niektórych przypadkach najlepsza będzie konsultacja z lekarzem, który wybierze nam najbardziej efektywny sposób leczenia. Wielu lekarzy poleca specjalne urządzenia na redukcję haluksów, które często stają się alternatywą dla operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *