Helicobacter pylori – jak przebiega choroba i w jaki sposób możemy jej uniknąć?

układ trawienny

Written by:

Wielu z nas pewnie słyszało zwrot „choroba brudnych rąk”. Mało  kto jednak zastanawia się, o jaką przypadłość chodzi i jakie objawy jej towarzyszą. Niewiedza może kosztować bardzo dużo.  Helicobacter pylori, jest wciąż często spotykanym zakażeniem. Co istotne, jego objawy mogą być z pozoru niewinne, ale w praktyce prowadzić do poważniejszych problemów.

Bakteria Helicobacter pylori – objawy forum

Niestety, bardzo często mamy tendencje do popadania ze skrajności w skrajność.  Jedni z nas mają skłonność do wyolbrzymiania nawet drobnych dolegliwości i doszukiwania się problemów. Źródłem informacji, na bazie których dokonujemy autodiagnozy jest internet, a ten jak wiadomo często się myli. Sugerując się sugestiami użytkowników sieci, możemy bardziej zaszkodzić sobie niż pomóc.

Nie brakuje sytuacji przeciwnych. Bagatelizujemy objawy różnych potencjalnych chorób i zakładamy, że to przejściowe nerwobóle.  Nie widzimy powodu do niepokoju, przez co często zdąża nam się przeoczyć jakąś przesłankę chorobową. Ważne, żeby znaleźć złoty środek i podejść do problemów zdrowotnych z rozsądkiem. Zamieszczone online informacje tudzież własna intuicja nie zastąpią profesjonalnej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Warto zwracać uwagę na różne przesłanki. Objawy  Helicobacter pylori z pozoru są bardzo niewinne i niealarmujące. Często można je pomylić z popularną „trzydniówką”, albo grypą żołądkową, przez którą wielu z nas przeszło. Tym przypadłościom zazwyczaj towarzyszy biegunka, mdłości, jak również gorączka, bóle głowy i mięśni. Gdy objawy znikną, szybko staramy się zapomnieć o niemiłym okresie zmagania z  chorobom.

Problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się na takim incydencie. Czasem problem jest bardziej dogłębny i wcale nie musi być dostrzegalny.  W przypadku zakażenia Helicobacter pylori objawy są bliźniaczo podobne do tych, które towarzyszą wspomnianym wcześniej chorobom układu trawiennego. Co istotne, mogą się pojawić, a potem przeminąć, co nie jest równoznaczne z wyleczeniem.  Choroba może bardzo długo nie przypominać o sobie. Zważywszy na to, że żyjemy w szybkim tempie, bardzo łatwo można uśpić naszą czujność.

Inne objawy zarażenia Helicobacter pylori również przypominają przypadłości z którymi nieraz spotykamy się na co dzień. Wielu z nas miało przecież zgagę, albo mdłości czy  bóle głowy. Brak apetytu czy bezsenność często tłumaczymy sobie przesileniem, albo stresem. Właśnie dlatego długo zwlekamy z wizyta u lekarza, co zawsze jest nierozsądne.

Helicobacter pylori badanie

Helicobacter pylori – objawy skórne

Szczególnie istotne dla zakażenia Helicobacter pylori jest to, że wprawne oko wypatrzy jego objawy. Profesjonalny dermatolog na pewno zwróci uwagę na zmiany skórne, które można dostrzec na twarzy chorego. Łudząco przypominające trądzik różowaty krostki i  grudki wcale nie muszą  być osób w różnym wieku, które nawet nie wiedzą, że mają Helicobacter pylori. Dlatego warto konsultować niepokojące objawy na skórze, zamiast leczyć je samodzielnie. Krosty mogą wydawać się niewinne, ale rumień na twarzy lub szyi jest bardziej alarmujący. Zwłaszcza, że może mieć różny stopień intensywności zaczerwienienia.  Taki widok w lustrze powinien być wystarczającą motywacją do wizyty u specjalisty i zrobienia odpowiednich badań.

Helicobacter pylori – test

Decyzja o wizycie u lekarza jest pierwszym krokiem n na drodze do prawidłowej diagnostyki. To oczywiste, ale obecnie nie każdy stosuje się do tej zasady. Bardzo chętnie korzystamy z internetu, żeby dowiedzieć się więcej na temat niepokojących nas objawów. Wyszukiwarka online nie zastąpi jednak konsultacji ze specjalistą a opinie zamieszczane nawet na forach medycznych, mogą być dalekie od prawdy. Nawet jeśli są bliskie prawdzie, odnoszą się do konkretnych osób, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Generalizowanie jest tu bardzo zgubne.

Specjalista, do którego się udamy, na pewno wskaże metodę, która pomoże zdiagnozować pacjenta pod kątem ewentualnego zarażenia Helicobacter pylori. Opcji jest kilka. Na pewno można skorzystać z badania krwi o charakterze serologicznym. Pozwala ono na zaobserwowanie tego, jak organizm zachowa się w reakcji na bakterię. Oznaczenie przeciwciał, które wytwarzają się w tym procesie potwierdza obecność Helicobacter pylori, ale nie może potwierdzić zakażenia. Sygnalizuje możliwość wystąpienia choroby, ale nie określa, czy faktycznie istnieje i jak bardzo jest zaawansowana.  Normą będzie ujemny wynik, jeżeli będzie przeciwnie, pewnie czekają nas dodatkowe badania, które powiedzą więcej o stanie naszego organizmu.

Innym sposobem, który może być bardziej miarodajny są test na podstawie próbki kału. W tym przypadku możliwe jest wykrycie zakażenia Helicobacter pylori. Analogicznie, w tym przypadku również wykorzystywane są przeciwciała, które oddziałują na antygeny obecne w pobranym materiale. Pozwala to na ocenę stopnia zaawansowania choroby i określenie, w jakim czasie może dojść do jej eradykacji. Zaletą tej metody jest możliwość wykonywania jej ponownie i regularnie w trakcie leczenia. Pozwala to stwierdzić, jaki organizm reaguje na terapię. Porównując wyniki łatwiej jest wyznaczyć konkretny kierunek kuracji. Nieobecność patogenu w organizmie jest równoznaczna z wyleczeniem.

Możemy wyróżnić jeszcze jedną formę badania, która cechuje się wysoką skutecznością. Chodzi tu o tzw. test oddechowy. Przebiega bezinwazyjnie, a jego wykonanie jest bardzo łatwe. Pacjent otrzymuje środek diagnostyczny rozcieńczony sokiem z pomarańczy. Pół godziny po wypiciu konieczne jest pobranie próbki oddechu. Na podstawie uzyskanego wyniku można dalej diagnozować, a także oceniać rozwój choroby oraz skuteczność wdrożonego leczenia.

Helicobacter pylori – leczenie

Jakie są następne kroki po postawieniu diagnozy? Rozpoczęcie właściwej terapii farmakologicznej. Terapia pierwszego wyboru polega na łączeniu dwóch antybiotyków z bizmutem. Zazwyczaj wybierana jest amoksycylina i klarytromocyjnam, druga opcja to metronidiazol lub tynidazol.  Właściwie wybrana kuracja trójskładnikowa jest stosowana na przestrzeni czternastu dni. 

Leczenie odbywa się dwukrotnie, przez cały czas musi  być monitorowane pod kątem skuteczności. Jeśli poprawa nie nastąpi, konieczna będzie zmiana antybiotyków, które będą musiały być podawane przez kolejne dwa tygodnie. Jak sprawdzić, czy wdrożone leki działają? Służą temu wspomniane już testy oddechowe i badania próbki kału pod kątem obecności antygenu. W pewnym momencie organizm niewątpliwe zacznie się regenerować i ulegnie eradykacji. Dobrą wiadomością jest to, że ryzyko ponownego zakażenia bakterią Helicobacter pylori jest bardzo niewielkie.

Helicobacter pylori – leczenie naturalne

Do tej pory nie odkryto możliwości wyleczenia zakażenia Helicobacter pylori w domu. Leczenie się „na własną rękę” nie jest właściwym rozwiązaniem. Pamiętając o tym, warto skonsultować się z lekarzem i zapytać o to, czy można wesprzeć terapię farmakologiczną naturalnymi środkami. Gdy specjalista nie będzie widział przeciwskazań, warto pomyśleć o paru urozmaiceniach, które mogą sprzyjać kuracji.

Odpowiednio dobrane zioła na pewno będą ciekawą opcją. Warto sięgnąć po napar z czystka, który ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, istotne dla walczącego z chorobą organizmu. Jaki jeszcze związek sprzyja hamowaniu rozwoju Helicobacter  pylori? Na pewno warto sięgnąć po znaną nam dobrze zieloną herbatę. Nie dość, że działa relaksująco, zawiera też katechinę, czyli silny przeciwutleniacz, bardzo potrzebny nam w trakcie kuracji.

Czynnikiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie jest stres, który nasila się w trakcie zmagań z chorobą. Warto złagodzić nerwy w naturalny sposób. Dostępna w wielu sklepach i aptekach melisa na pewno zadziała na nas kojąco. Podobnie będzie z lawendą. Napary z tych roślin najlepiej jest pić wieczorem, co zapewni spokojny sen. Jak wiadomo, to zawsze wspiera proces szybkiego dochodzenia do zdrowia.

Helicobacter pylori leczenie

Bakteria Helicobacter pylori – dieta

Zawsze, gdy zmagamy się z jakąś choroba, powinniśmy zadbać o prawidłowe odżywianie.  Dotyczy to również zakażenia Helicobacter pylori. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać w tym przypadku to regularność posiłków. Powinniśmy jeść częściej a mniej. Zdrowsze będzie dla nas sześć skromniejszych posiłków, niż trzy obfite.  Jak w przypadku każdej terapii antybiotykowej, posiłek powinien być spożywany co dwie, albo trzy godziny. Przynajmniej na czas leczenia, musimy zrezygnować ze smażonych potraw. Lepiej sięgnąć po dania gotowane w wodzie, na parze lub w ostateczności pieczone w foli. Dwa litry wody dzienne to minimum, które pomoże nam szybciej wrócić do zdrowia.

Podstawa diety w trakcie terapii jest obecność produktów wysokobiałkowych. Warto sięgnąć po owoce, warzywa oraz nabiał. Na czas kuracji trzeba zrezygnować z ostrych potraw i napojów gazowanych. Przyjmowanie alkoholu może być bardzo szkodliwe. Dieta nie zastąpi nam terapii, ale może złagodzić objawy choroby i w ten sposób przyspieszyć regenerację organizmu.  

Helicobacter pylori dieta, leczenie, zapobieganie -o czym pamiętać?

Objawy helicobacter pylori nie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Złudne jest to, że pojawiają się, a potem mogą zniknąć i długo nie przypominać o swoim istnieniu. Zdrowa dieta zawsze ma znaczenie, jednak nawet ona nie jest w stanie uchronić nas przed chorobą.

Dlatego podstawą jest profilaktyka. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o zachowanie higieny, „choroba brudnych rąk” nie będzie dla nas problemem. Jednak jeśli z jakichś przyczyn zarazimy się Helicobacter pylori, musimy pamiętać o jak najszybszy udaniu się do specjalisty. Nie ma jeszcze rozwiązania, które pozwoli nam samodzielnie poradzić sobie z przypadłością. Dopiero profesjonalne leczenie pomoże nam dojść do zdrowia. Po konsultacji z lekarzem, warto wprowadzić parę naturalnych produktów, które mogą ułatwić nam drogę do zdrowia. Ważne, żeby podejść do tego z rozsądkiem i nie zapominać o tym, że wykfalifikowani eksperci lepiej wiedzą o tym, jak postępować przy zakażeniu, niż użytkownicy internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *