Dieta wysokotłuszczowa Kwaśniewskiego – kompendium wiedzy

dieta

Written by:

Ilość programów żywieniowych, które mają za zadanie pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy jest niezwykle duża. Pojawia się coraz to więcej diet, które skupiają się na z góry określonych produktach ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Jednakże, niektóre z tych diet uznawane są za kontrowersyjne. Jedną z takich diet wydaje się właśnie dieta polskiego lekarza, Jana Kwaśniewskiego.Dlaczego dieta wysokotłuszczowa Kwaśniewskiego cieszy się takim uznaniem?

W artykule poruszymy najważniejsze kwestie dotyczące diety – opiszemy dokładnie na czym ona polega, jakie są jej właściwości i w jakich sytuacjach pomoże. Oprócz specyfikacji, omówimy również na co pomaga dieta Kwaśniewskiego, jakie są jej wady i jakie są jej zalety.

Czym jest dieta Kwaśniewskiego?

Dieta Kwaśniewskiego to specjalnie ułożony program żywieniowy, który bazuje na dwóch zasadach. Pierwszą zasadą jest ograniczenie węglowodanów w diecie do minimum. Druga zasada to skupienie się na spożywaniu produktów, które bogate są w tłuszcze. Oznacza to, że dieta Kwaśniewskiego, podobnie jak dieta Atkisna, jest dietą wysokotłuszczową. Według Kwaśniewskiego, ilość energii, która pochodzić będzie z węglowodanów powinna wynosić maksymalnie 15% dziennego zapotrzebowania. W przypadku białek, powinno to być 20-30% całkowitego dziennego zapotrzebowania. 

Warto również nakreślić, że dieta Kwaśniewskiego mylnie nazywana jest dietą optymalną. W w diecie optymalnej organizm otrzymuje wszystkie składniki odżywcze oraz energetyczne, jakie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Oznacza to, że dieta optymalna jest dietą pełnowartościową. Z tego względu bardzo często polecamy dietę optymalną dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą w jaki sposób należy się odżywiać, żeby nie doprowadzić do pogorszenia się kondycji.

Dieta Kwaśniewskiego na co pomaga

Opisywana dieta została opracowana głównie z myślą o osobach cierpiących na nadwagę lub otyłość. Jest to zatem dieta odchudzająca, której zadaniem jest zrzucenie dodatkowych kilogramów. Pamiętajmy jednak, że dieta ta, pod względem chudnięcia, ma niewielki wpływ na osoby o prawidłowej masie ciała.

Na co jeszcze pomaga dieta Kwaśniewskiego? Oprócz głównych właściwości diety, stwierdzono również że program żywieniowy wpływa na poprawę nastroju. Dodatkowo wysokotłuszczowe diety – takie jak zaproponowane przez Kwaśniewskiego lub Atkinsa – mogą mieć wpływ na częstotliwość objawów epilepsji u dzieci.

Dieta Kwaśniewskiego potrawy

Czym się różni dieta Kwaśniewskiego od diety Atkinsa?

Prawdą jest, że obie diety zakładają podobny sposób odżywiania. W obu przypadkach zatem ograniczamy węglowodany do minimum, a głównym źródłem energii jest energia, która pochodzi z tłuszczy. Jednakże, istnieje zasadnicza różnica między dietą Kwaśniewskiego, a dietą Atkinsa. Jest nią ilość białka w diecie.

Dieta Kwaśniewskiego oprócz bardzo zredukowanej ilości węglowodanów, zakłada również niewiele białka. Oznacza to, że codzienne zapotrzebowanie białkowe w przypadku diety Kwaśniewskiego to jakieś 60-90 gram. Jest to oczywiście założone 20-30% całkowitego zapotrzebowania.

W przypadku diety Atkinsa, liczby te różnią się. Białko odgrywa większą rolę w żywieniu według amerykańskiego lekarza. Codziennie należy zatem spożywać od 115 do nawet 175 gram białka. Oznacza to, że produkty o wysokiej zawartości białka są ważniejsze w przypadku amerykańskiej diety wysokotłuszczowej.

Dieta Kwaśniewskiego wady i zalety

Jakie są pozytywne i negatywne aspekty przestrzegania diety Kwaśniewskiego? Z pewnością należy pamiętać, że jest to dieta efektywna tylko w przypadku odchudzania osób z nadwagą lub z otyłością. Jednakże, jakie dokładnie zalety ten program żywieniowy posiada?

Zalety:

  • Szybka utrata kilogramów

Jeżeli nasz indeks masy ciała (tak zwane BMI) przekracza normę, to dieta Kwaśniewskiego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie przyspieszy ona proces tracenia zbędnych kilogramów. W przeciągu programu żywieniowego możliwe jest pozbycie się 5 kilogramów masy ciała, z czego większość to tkanka tłuszczowa oraz woda odłożona w organizmie.

  • Poprawa nastroju

Ciała ketonowe to substancja, która powstaje w procesie rozpadu tłuszczy. Odpowiedzialne są one za stan euforii oraz poprawionego nastroju. Dzięki diecie bazującej na tłuszczach, ilość ciał ketonowych powstających w organizmie jest duża, a co za tym idzie nasze samopoczucie jest doskonałe, jesteśmy weselsi i czujemy się lżej.

  • Częstotliwość epilepsji u dzieci

Ciała ketonowe, które powstają po rozpadzie tłuszczy, mają pozytywny wpływ na częstotliwość występowania padaczki u dzieci, szczególnie w przypadkach, gdy maluchy oporne są na medykamenty. Dodatkowo istnieją przesłanki aby wierzyć, że diety tłuszczowe, w tym dieta Kwaśniewskiego, powinny być również stosowane w przypadku innych chorób, w tym zespołu Retta, zespołu Draveta, czy stwardnienia guzowatego.

Wady:

  • Brak bilansu makroskładnikowego

Brak węglowodanów oraz niska ilość białka oznacza niedobory witamin oraz minerałów w naszym organizmie. Może to doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz osłabienia, szczególnie jeśli nie zdecydujemy się na suplementacje brakujących składników.

  • Uczucie euforii szybko przemija

Poprawa nastroju spowodowana ciałami ketonowymi mija przeważnie po dwóch lub trzech miesiącach. Wtedy czujemy się ospali, zmęczeni, nie mamy na nic ochoty. Z tego względu dieta Kwaśniewskiego, podobnie jak dieta Atkinsa i inne diety bazujące na podobnych zasadach, powinny być stosowane przez krótki okres.

  • Narażenie organizmu na pojawienie się zespołów chorobowych

Dieta bazująca na tłuszczach niesie ze sobą ryzyko spożywania posiłków, które mogą podnieść nasz poziom cholesterolu. Podwyższony cholesterol oraz trójglicerydy w surowicy krwi odpowiedzialne są za wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz miażdżycy.

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego opinie

Jakie są jednak opinie na temat diety Kwaśniewskiego w Internecie i gdzie ich najlepiej szukać? Z pewnością powinniśmy unikać blogów osób, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Takie źródła mogą dosyć często byś sponsorowane, a co za tym idzie przedstawiać albo same pozytywy, albo negatywy danej diety.

Zachęcamy jednak do rejestracji na forach specjalistycznych oraz forach związanych z nadwagą i otyłością – to tam bardzo często znaleźć można porady oraz informacje o dietach i suplementach, które wspomagają proces odchudzania. Z takich miejsc dowiemy się, że dieta Kwaśniewskiego rzeczywiście może pomóc. Jednakże wiele osób potwierdza, że jest to tylko chwilowa dieta i nie należy ją stosować długoterminowo.

Opinie o diecie Kwaśniewskiego wskazują również, że dieta faktycznie ma znikome efekty na osoby o prawidłowej masie ciała. Dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie jedynie dla osób, które mając nadwagę oraz otyłość męczą się ze schudnięciem.

Dieta Kwaśniewskiego co jeść

Zanim zdecydujecie się na konkretną dietę, to warto przedyskutować również kwestię jadłospisu. Jakie zatem przepisy w diecie Kwaśniewskiego znajdziemy?

Przykładem śniadania spełniające zasady diety Kwaśniewskiego będzie jajecznica na boczku. Biorąc pod uwagę fakt, że w diecie Kwaśniewskiego mogą występować węglowodany, polecamy do obiadu dodać niewielką ilość ziemniaków – w ten sposób pierś z kurczaka bądź kotlet schabowy polane tłuszczem ze smażenia będą bardziej syte. Alternatywą dla takiego obiadu może być również wątróbka z czosnkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *