Ból z lewej strony pod żebrami – co oznacza i kiedy udać się do lekarza?

diety i odżywianieleczenie bólumedycyna naturalnaukład trawiennyżołądek

Written by:

Ból brzucha to częsta przypadłość, która dotyczy wielu osób bez względu na wiek. Nie zawsze jednak oznacza niestrawność czy inną błahą dolegliwość. Ze względu na to, że w brzuchu znajduje się wiele ważnych narządów odpowiadających za funkcjonowanie naszego  całego organizmu, nawracających bólów nie wolno bagatelizować. Czasami stanowią one objaw poważnej choroby, która nieleczona może doprowadzić nawet do poważnego stanu zagrożenia życia. Warto pamiętać, że wszelkie zaburzenia trawienia prędzej czy później mogą prowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu. Ból z lewej strony pod żebrami to jeden z najczęstszych bólów.

Uporczywy ból brzucha po lewej stronie – znajdź przyczynę!

Do rozpoczęcia leczenia, które przyniesie ulgę niezbędna jest prawidłowa diagnoza postawiona przez eksperta.  Zwłaszcza, że choroby układu pokarmowego dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Co może Ci dolegać, jeśli kłucie pod żebrami cały czas powraca i uprzykrza codzienne funkcjonowanie? Możliwości jest wiele:

•   Powiększenie  śledziony– Powiększająca się śledziona uciska na inne narządy, co może być bardzo bolesne. Zwykle powiększenie śledziony jest skutkiem wystąpienia innych chorób, takich jak marskość wątroby, toksoplazmoza, gruźlica, stany zapalne (między innymi reumatoidalne zapalenie stawów), czy zagrażające życiu choroby zakaźne i schorzenia autoimmunologiczne. Powiększanie śledziony prowadzi ostatecznie do jej pęknięcia i usunięcia, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Prawidłowe funkcjonowanie śledziony jest bardzo ważne dla całego naszego zdrowia, ponieważ odpowiada ona między innymi za naszą odporność. Śledziona zwykle powiększa się równocześnie z wątrobą.

•   Zapalenie trzustki – Dolegliwość można rozpoznać po bólu promieniującym aż do pleców.  Ból nasila się przy kichaniu. Zapaleniu trzustki często towarzyszą również mdłości i wymioty, a także biegunka tłuszczowa. Choroba ta zwykle przybiera postać przewlekłą lub ostrą.  Leczenie bardzo często związane jest z dłuższym pobytem pacjenta w szpitalu. Trzustka odpowiada za bardzo ważne dla naszego zdrowia hormony i enzymy trawiennie, dlatego zaburzenia w jej funkcjonowaniu są bardzo groźne. 

przeswietlenie klatki piersiowej

•   Tętniak aorty brzusznej – Można go poznać po pulsującym, nawracającym bólu w dole brzucha. W tym przypadku liczy się czas- tętniak stanowi poważne  zagrozenie dla życia pacjenta, ponieważ jego pęknięcie może wywołać wstrząs krwotoczny. Tętniak aorty najczęściej spotyka mężczyzn ok. 50 roku życia. Wykrycie tętniaka aorty nie wymaga dodatkowych badań- wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ guz jest zwykle wyczuwalny przez brzuch. Bardzo dużą rolę jeśli chodzi o profilaktykę odgrywa zdrowy tryb życia. 

•   Zapalenie jajników – Oprócz promieniującego bólu podbrzusza pojawia się także gorączka i gorsze samopoczucie. Ból jajników bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Zapalenie jajników często objawia się mdłościami, a nawet biegunką- właśnie dlatego bywa mylone z chorobami układu pokarmowego. Zwykle pojawia się po porodzie lub skomplikowanych zabiegach ginekologicznych. Może być również konsekwencją dłuotrwałej, ostrej infekcji. 

•   Uchyłki jelita grubego – Inaczej wgłębienia w ściankach jelita grubego, wywołane dużym ciśnieniem wewnętrznym. Dodatkowymi objawami uchyłków są także cienkie stolce, nudności i zaparcia. Ból po lewej stronie może być spowodowany także stanami zapalnymi jelita- ich główną przyczyną jest zakażenie przewodu pokarmowego. Aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i unikać nieświeżej żywności. 

•   Obecność pasożytów – W przypadku pojawienia się w naszym przewodze pokarmowym pasożytów, oprócz bólu brzucha możemy odczuwać również inne dolegliwości, takie jak uporczywe bóle głowy czy uczucie głodu. Największe ryzyko, jeśli chodzi o zakażenie, niesie za sobą spożywanie surowego mięsa czy ryb,  przetworów mlecznych a także nieumytych warzyw i owoców . Dlatego jeśli lubimy sushi lub dania mięsne, warto wybierać wyłącznie zaufane i sprawdzone sklepy czy restauracje. 

•   Zapalenie dolnego płata lewego płuca – charakteryzuje się silnym bólem brzucha, a także klatki piersiowej, który nasila się podczas wdechu.  U chorego można także zaobserwować stan podgorączkowy utrzymujący się przez kilka/kilkanaście dni. Pojawia się kaszel, a niekiedy również plwocina o krwistym zabarwieniu. 

•   Choroby nowotworowe układu pokarmowego (między innymi rak jelita grubego czy rak żołądka)- Jeśli w naszej rodzinie występowały nowotwory układu pokarmowego, powinniśmy przeprowadzać profilaktyczne badania, które pozwolą nam monitorować stan zdrowia. Warto co jakiś czas wykonać kolonoskopię- badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu.

•   Zapalenie błony śluzowej żołądka – to choroba występująca dosyć powszechnie. Towarzyszą jej wymioty i stolce z domieszką krwi. 

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami po jedzeniu – skąd się bierze?

szkielet człowieka

Jeśli dokucza Ci ból brzucha po jedzeniu połączony ze wzdęciami, zgagą czy pieczeniem w nadbrzuszu, może to być spowodowane  rozwijającą się chorobą wrzodową żołądka (i dwunastnicy) lub wystąpieniem zespołu jelita drażliwego. Chorobę wrzodową najczęściej wywołuje wirus Helicobacter pylori (aby go wykryć, wystarczy oddać próbki kału do badań),  a także niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze i używki. Zwykle choroba wrzodowa przez długi czas nie wywołuje żadnych dolegliwości, dlatego pierwsze widoczne objawy powinny nas przekonać do wizyty u lekarza. W jej leczeniu bardzo ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego, bardzo często jest wynikiem problemów na tle psychologicznym, objawia się zwykle zaburzeniami w częstotliwości wypróżnień, a także bólami krzyża, mięśni i stawów.

Diagnostyka – jakie badania należy wykonać?

wizyta lekarska

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie diagnozować się samodzielnie. W naszym brzuchu znajduje się tyle narządów, że rozpoczęcie leczenia "na własną rękę" może być bardzo ryzykowne.  Na początku warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad lekarski i wykluczy możliwe przyczyny bólu. W początkowej diagnostyce trzeba wziąć pod uwagę częstotliwość, charakter i nasilenie bólu, a także obciążenie genetyczne pacjenta. Następnie lekarz skieruje nas na podstawowe badania (krwi, a także moczu i kału)- należy wykonywać je na czczo. Niezbędna będzie także wizyta u gastrologa, czyli specjalisty zajmującego się schorzeniami układu pokarmowego, który zadecyduje o dalszej diagnostyce i wykonaniu konkretnego badania (RTG, USG, TK, MRI, ERCP, gastroskopii, kolonoskopii).

Ból pod żebrami u ciężarnych- czy zagraża dziecku?

Kłucie po lewej stronie brzucha u kobiet w ciąży może być spowodowane ruchami dziecka. Niekomfortowe uczucie pojawiające się  na początku ciąży, może wynikać z powiększania się macicy. Jest to normalny objaw  i nie stanowi żadnego zagrożenia, ani dla mamy, ani dla maluszka. W połowie drugiego trymestru macica powoli przesuwa się do góry, co powoduje ucisk narządów wewnętrznych. Nasila się to pod koniec ciąży, kiedy maluszek zaczyna prostować ręki i nóżki. Nieprzyjemnemu kłuciu pod żebrami mogą wtedy towarzyszyć silne duszności i płytki oddech.  Jak możesz sobie pomóc?

•   Zmień dietę na lekkostrawną. Lekkie posiłki to najlepsze, co możesz dać i tak już obciążonemu organizmowi. Każda przekąska powinna być przygotowywanyna świeżo, warto także spożywać posiłki częściej i nie najadać się do syta.

•   Odpoczywaj w prawidłowej pozycji – najlepiej sprawdzi się półsiedząca. Zadbaj o odpowiednią ilość poduszek lub regulowany zagłówek łóżka. 

•   Wybieraj wygodne ubrania. Zadbaj o to, aby uniknąć ucisku, zwłaszcza w okolicach podbrzusza. 

•   Pamiętaj o aktywności fizycznej. Jeśli pracujesz przy komputerze, raz na godzinę rób sobie 10-minutową przerwę. Zadbaj także o odpowiednią ilość ruchu w czasie wolnym.

Warto jednak pamiętać, że utrzymujące się przez dłuższy czas złe samopoczucie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, co pozwoli znaleźć przyczynę.

Kiedy ból brzucha w ciąży powinien Cię zaniepokoić?

strzykawka

Kobiety w ciąży są niestety bardziej narażone na kolki- zwłaszcza jeśli nie rezygnują z dźwigania ciężąrów w tym czasie. U ciężarnych zwiększa się także ryzyko wystąpienia kolki nerkowej, czyli pojawienia się kamieni w układzie moczowym. W takim przypadku ból jest bardzo ostry, nasila się podczas oddawania moczu- trudno pomylić go z czymś innym. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty. 

Uwaga na leki!

leki

Bardzo często naszą pierwszą reakcją na nawracające bóle jest  sięgnięcie po ogólnodostępne leki przeciwbólowe- to duży błąd. Często to właśnie stosowanie środków przeciwbólowych jest głównym podłożem problemów. Tego typu środki nie usuwają prawdziwej przyczyny bólu, natomiast utrudniają obiektywną ocenę faktycznego stanu zdrowia pacjenta. Co więcej, mogą wywołać efekt przeciwny do zamierzonego i pogorszyć nasz stan zdrowia. Leki tosowane przez zbyt długi czas, powodują owrzodzenie układu pokarmowego, a także reakcje alergiczne. Niestety, niszczą również wątrobę. Jeśli jednak lekarz zaleci stosowanie leków, które działają nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie, pamiętajmy, aby nie przerywać kuracji samodzielnie, bez konsultacji.

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby nie ignorować niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego. Mimo że nie zawsze muszą one świadczyć o chorobach bezpośrednio zagrażających życiu, w wielu przypadkach tylko trafna i szybka diagnoza gwarantuje zapewnienie choremu odpowiedniego leczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *