Betaina hcl na refluks – czy rzeczywiście pomaga?

układ trawienny

Written by:

Refluks żołądkowo przełykowy to problem, który dotyczyć może tak naprawdę każdego człowieka w każdym wieku. Co prawda najczęściej dolegliwość ta dotyka osób po czterdziestym roku życia. Jednakże, nie oznacza to, że nas też nie spotka to nieprzyjemne uczucie. Niestrawność można rozwiązać na kilka sposobów. Ostatnio coraz popularniejsza staje się betaina hcl na refluks. Czym jest betaina hcl i w jaki sposób może pomóc nam z naszym problemem? Dowiedz się już teraz co to takiego, jak wspomaga nasz organizm oraz jakie są zasady jej stosowania, aby w bezpieczny i pewny sposób pozbyć się refluksów żołądkowo przełykowych.

Czym jest refluks?

Zanim jednak opiszemy betainę hcl i przedstawimy jej najważniejszą charakterystykę, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat niestrawności. Refluks żołądkowo przełykowy to okresowa niedyspozycja żołądka. Spowodowana ona może być wieloma czynnikami – zaczynając od spożycia za dużej ilości pokarmu, poprzez jedzenie nieodpowiednio zbalansowanych posiłków, a kończąc na nieprawidłowym stężeniu kwasu solnego w żołądku.

Głównym zadaniem żołądka jest przerobienie pokarmu do stanu, w którym bez problemu wymiesza się z sokami trawiennymi. Niestety, co trzecia osoba w Polsce zmaga się z refluksem, który objawia się przez cofanie się treści pokarmowej oraz soków żołądkowych wprost do przełyku. Powoduje to charakterystyczne kwaśne pieczenie, które bardzo często jest bolesne.

Jak się charakteryzuje?

Objawami refluksu żołądkowego są przede wszystkim bóle przełyku oraz zgaga – pieczenie występujące najczęściej po jedzeniu. Dolegliwościami, które mogą być przejawem refluksu żołądkowego są również wymioty oraz trudności w przełykaniu. Goryczka, jaka pozostaje w jamie ustnej razem z męczącym kaszlem mogą być kolejnymi wskaźnikami na problemy z niestrawnością.

Do czego może doprowadzić nieleczony refluks żołądkowo przełykowy?

Nieleczony refluks to bardzo prosta droga do uszkodzenia przełyku. To natomiast może doprowadzić do zapalenia przełyku lub do jego zwężenia. Systematyczne uszkodzenia, które powodują soki żołądkowe, mogą doprowadzić do powiększenia się tkanki bliznowatej, co z pewnością sprawi niejednej osobie trudności z przełykaniem. Jednakże, nieleczony refluks żołądkowo przełykowy może doprowadzić do o wiele poważniejszych konsekwencji, chociażby do raka przełyku. Rak przełyku jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. O wiele częstszym powikłaniem nieleczonej niestrawności mogą jednak być owrzodzenia oraz krwawienia.

Czy refluks występujące również u dzieci?

Refluks u dzieci oraz niemowląt jest jak najbardziej możliwy. Należy jednak pamiętać, że bardzo często mylony jest z ulewaniem się, szczególnie w przypadku niemowląt. Ulewanie spowodowane jest niedostateczną dojrzałością zwieracza przełyku, co z biegiem czasu minie. W celu rozpoznania refluksu u dziecka, należy przede wszystkim obserwować ulewanie. Jeśli jest ono bardzo obfite i występuje bardzo często, a do tego ulewanie przypomina wymioty (gdyż wypływa pod ciśnieniem i bardzo gwałtownie), należy udać się do lekarza i zasięgnąć porady. Niestety, ciężko jest zdiagnozować refluks u dziecka na podstawie samych objawów, gdyż niekiedy niestrawność ta przebiega bez palenia w przełyku i zgagi, a powodem nadmiernego ulewania może być alergia. Z tego właśnie względu rekomendujemy wybranie się do lekarza specjalisty w celu dokładnej diagnozy.

refluks leczenie

W jaki sposób poradzić sobie z refluksem?

Refluks to problem, który od dziesiątek lat stanowi zagwozdkę dla wielu naukowców, gdyż nie do końca wiadomo jakie są przyczyny powstawania refluksu. Znane są jednak sposoby jak poradzić sobie z refluksem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z niestrawnością, a przynajmniej z jej objawami:

Leki bez recepty

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest korzystanie z leków, które zawierają w sobie wodorowęglan sodu. Od ponad 50 lat najpopularniejszymi lekami w tej dziedzinie są leki zobojętniające sok żołądkowy. To dzięki nim pozbędziemy się problemów związanymi z występującą zgagą. Głównym zadaniem leków OTC jest zneutralizowanie lub pochłonięcie soku żołądkowego, który odpowiedzialny jest za pieczenie przełyku. Leki te dostępne są bez recepty i są idealnym rozwiązaniem dla leczenia objawów.

Leki na receptę

Niestety, w niektórych przypadkach leki bez recepty na bazie wodorowęglanu sodu nie pomagają w walce z refluksem żołądkowym. W tym momencie należy skierować się do lekarza w celu odpowiedniej diagnozy. W szpitalu otrzymamy odpowiedni sposób leczenia oraz leki na receptę pochodzące z grupy blokerów receptora H2. Są to inaczej zwane inhibitory pompy protonowej, których zadaniem jest zahamowanie aktywności enzymów, które produkują sok żołądkowy. Dzięki temu redukujemy ich ilość. Niestety, leczenie przy pomocy leków tego typu nie jest na dłuższą metę bezpieczne i jest to rozwiązanie krótkotrwałe.

Refluks a betaina hcl?

Betaina hcl to suplement diety, którego głównym składnikiem jest oczywiście HCL – kwas cholorowodorowy. Wiele osób zaczęło zastanawiać się czy popularny ostatnimi czasy trend, gdzie stosowana jest betaina hcl na refluks w rzeczywistości może pomóc. Betain HCL bardzo często wykorzystywana jest do zakwaszenia żołądka, gdyż głównym zadaniem tego preparatu jest podniesienie poziomu kwasu solnego w żołądku. Niski jego poziom może właśnie doprowadzić do zgagi oraz do innych objawów refluksu.

Uuzpełnienie soku żołądkowego o kwas solny przy pomocy Betainy HCL będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy problem z niskim poziomem witaminy B12, małą ilością żelaza oraz ferrytyny w organizmie, a na porządku dziennym jest ogólne zmęczenie, a nawet zaparcia czy biegunki. Te powody ukazują dlaczego stosowanie Betainy HCL na refluks jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeśli po wizycie u lekarza wykluczyliśmy inne choroby, które mogłyby odpowiadać za występujący refluks.

betaina na refluks

W jaki sposób korzystać z Betainy HCL?

Jeżeli chodzi o dawkowanie, to Betainę HCL należy dostosować indywidualnie do każdej osoby. Jest to spowodowane tym, że każdy organizm może potrzebować innej ilości Betainy HCL. Należy przede wszystkim pamiętać, że Betainę HCL stosuje się do posiłków, w których znajdziemy co najmniej 15-20 gramów białka. W innych przypadkach stosowanie Betainy HCL mija się z celem, gdyż w ogóle nie odczujemy różnicy.

Stosowanie Betainy HCL – bezpieczeństwo

Betaina HCL to generalnie bezpieczny suplement, który nie powinien powodować żadnych efektów ubocznych. Należy jednak pamiętać, żeby stosować ten preparat jedynie po konsultacji z lekarzem oraz zgodnie z jego zaleceniami. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie ryzykujemy naszym zdrowiem, a Betaina HCL może rzeczywiście nam pomóc. Warto również zapoznać się z ulotką i sprawdzić z jakimi lekami nie wolno stosować Betainy HCL. Chodzi tutaj głównie o leki, takie jak Aspiryna, Ibuprofen, Indocyna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Medykamenty te mogą być odpowiedzialne za podrażnienia przewodu pokarmowego, a stosowanie Betainy HCL może jedynie pogorszyć nasz stan. Może to spowodować krwawienie lub nawet owrzodzenie.

Podsumowanie

Betaina HCL to interesujące rozwiązanie na refluks. Należy jednak przyjmować go z głową i stosować się do rekomendacji znajdujących się na ulotce oraz do zaleceń lekarza. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że Betaina HCL w rzeczywistości może pomóc nam w pozbyciu się refluksu żołądka raz na zawsze i nie spowoduje kolejnych problemów z odpowiednim balansem kwasu solnego w soku żołądkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *